Föreningen ArtOn bidrar med 4 olika sessioner/programpunkter som heter ”Variationer av Chai”.
Adriana Savin och Anette Sallmander jobbar båda med teater och har skapat varsina föreställningar där de dyker ner i familjens historia och trauma.
Adrianas föreställning – Pappan, Pogromen och Parallellen, handlar om hennes pappas erfarenheter i Rumänien under Förintelsen, om tidlösa mekanismer och om Sverige idag.
Anettes Föreställning Mishpocha/Familjen bjuder in publiken till en berättelse om en flyktingfamiljs liv i 1960-talets Sverige. Genom en väv av barns oskyldiga lekar och föräldrarnas dolda trauman, utforskar pjäsen hur Förintelsens mörka skuggor fortfarande kastar sin påverkan över deras vardag.
Föreställningarna är mer än bara teater de vill verka som påminnelser om vad hat kan göra med människor och hur trauman lever vidare i generationer. Skådespelarna bjuder in till läsningar och samtal.